Ramsar Sözleşmesi hakkında bilgiler, Türkiye'de ki Ramsar Alanları

 • Ramsar Sözleşmesi hakkında bilgiler, Türkiye’de ki Ramsar Alanları
 • Sulak alanların dünya çapında korunması ve akılcı bir şekilde kullanılabilinmesi için İran’ın Ramsar şehrinde 1971 yılında Uluslarası Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi imzalanmıştır. 
 • Ramsar Sözleşmesiyle; bu sözleşmeye uygun uluslarası öneme haiz, kuşların göç ettiği ve uğrak yeri olan sulak alanların özel korumaya alınması öngörülmüştür. 1994-2013 tarihleri arasında 14 adet sulak alanımız “Ramsar Alanı” olarak ilan edilmiştir.
 • Türkiye’deki Ramsar Alanları:
 • Ülkemizin ramsar alanları şunlardır; Manyas Gölü, Ulubat Gölü, Gediz Deltası, Burdur Gölü, Kızören Obruğu, Meke Maarı, Göksu Deltası, Yumurtalık, Akyatan, Sultan sazlığı, Seyfe Gölü, Kızılırmak Deltası, Kuyucuk Gölü, Nemrut Gölü (Nemrut Gölü bu ramsar alanları içerindeki en son ramsar alanı olarak ilan edilen yerdir.)
Türkiyedeki ramsar alanları, ramsar sözleşmesi
 • Ramsar sözleşmesi ve Türkiye’de ki Ramsar Alanları, Türkiye’nin Ramsar Alanları Haritası
 1. Mehmet ali arslan 09/09/2017
  Bursa uluabat gölüne yakın arazim var acaba ramsara giriyormu.bursa balıkesir yoluna cephe yani yolun altkısmında göl tarafında olmuş oluyor uluabat köyüne 1700 m mesafede bilgi verirseniz sevinirim
 2. Kemal 23/10/2017
  Merhaba Mehmet Ali, en güvenilir bilgiliyi yakınınızdaki Orman İşletme Müdürlüğü veya Milli Parklar'a giderek öğrenebilirsiniz. Bahsettiğiniz alan hangi orman işletme şefliği sınırlarındaysa ilgili şeflik ve kuruma danışarak öğrenebilirsiniz.
 3. kpssdelisi KPSS Delisi 23/10/2017
  Teşekkürler Kemal, Mehmet ek olarak http://www.milliparklar.gov.tr/kitap/7/?sflang=tr adresinden Doğa Koruma ve Milli Parkların hazırladığı Ramsar Alanları ve Ulubat Gölü ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz, haritada mevcut. Umarım yararlı olur.

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular