Mustafa Kemal, Anadolu’da yapmış olduğu bağımsızlık hareketini, ” Ya istiklal, Ya Ölüm” parolasıyla başlatmıştır. Mustafa Kemal, yukarıda verilen sözü hangi olaydan sonra gündeme getirmiştir?

“Ya İstiklal, Ya Ölüm!” 

 • A) Samsun’a çıkışında
 • B) Havza Genelgesi’nde
 • C) Amasya Genelgesi’nde
 • D) Erzurum Kongresi’nde
 • E) Amasya Görüşmeleri’nde

 

5 Cevap

22/02/2014
Herkese Açık Konu
MUSTAFA KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI
 • ( 19 MAYIS 1919 ) Mustafa Kemal Samsun’a 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilerek çıktı.Görünen görevi doğu Karadeniz’de kurulmak istenen Pontus Rum Devletine karşı mücadele eden Türkleri kontrol altına almaktı.
 • Bu yöredeki Türklerin kontrol altına alınması için İngilizler Osmanlı Devletine baskıda bulunmuştu.İstanbul Hükümeti de bölgede karışıklığın sürmesi durumunda 7.maddeye dayanılarak bölgenin işgal edilme tehlikesini önlemek istiyordu.
 • Böyle bir göreve niçin M.Kemal seçilmişti; Mustafa Kemal’in askeri başarıları kendisine bir güç kazandırmıştı.İstanbul Hükümeti M.Kemal’in etkisinden rahatsızlık duyarak,onu İstanbul’dan uzaklaştırmak istiyordu.
 • M.Kemal bu zor görevi başarabilecek birisiydi, İttihatçı değil idi.
 • Mustafa Kemal İstanbul Hükümetleri ile kurtuluşun olmayacağını görmüştü.Diğer taraftan Ülkenin içinde bulunduğu durumdan kurtulması için ortaya çıkan görüşlerin geçersiz olduğunu görerek, Anadolu’ya geçip millete dayanarak bağımsızlık mücadelesi yapmak istiyordu.Bu amaçla başlangıçta Dokuzuncu Ordu Müfettişliği görevi ona birtakım kolaylıklar sağlayacaktı.
 • Komutanlığın merkezi Erzurum’du ve henüz bölge düşman işgalinden uzaktı.15.Kolordu komutanı Kazım Karabekir paşa Ordusu’nu dağıtmamış ve silahlarını teslim etmemişti.Dokuzuncu ordu müfettişi olarak geniş bir bölge etki alanı içine girecekti, Sivil makamlara da emir verme yetkisine sahipti.
 • M.Kemal Samsun’a çıkarken parolası ” Ya İstiklal ya Ölüm “dür. Çünkü diğer kurtuluş çarelerinin bağımsızlığı sağlamayacağına inanmaktadır.   
#

Üye Olmayan Kpss Delisi(ip'si gizlendi) 22/02/2014
Herkese Açık Konu
Erzurum kongresinde.. 
Ayrıca Milli sınırlardan bahsedildi, ilk kez manda ve himayenin kabul edilemez olduğu vurgulandı, Doğuda kurulmak istenen ermeni devletine karşı alınacak önlemler konuşuldu.. tekrar etmeyince kongrelerde alınan bazı kararlar birbirine giriveriyor ya
#1
 1. kpsssoru 22/02/2014
  yanlış cevap

22/02/2014
Herkese Açık Konu
“Efendiler, bu durum karşısında tek bir karar vardı. O da millî hakimiyete dayanan kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak… İşte İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da, Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulanmasına başladığımız karar, bu karar olmuştur…Türk’ün haysiyeti ve gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa, mahvolsun daha iyidir. Öyleyse ya istiklâl ya ölüm!” Kemal Atatürk, Nutuk, 1919-1927, Atatürk Araştırma Merkezi Yay., Ankara, 1989, s.1 vd.
#2

22/02/2014
Herkese Açık Konu
cevap  A) Samsun’a çıkışında
#3

Üye Olmayan Kpss Delisi(ip'si gizlendi) 22/02/2014
Herkese Açık Konu
teşekkürlr bilgiler için benim aklımda nedense erzurum diye kalmış, samsuna çıkıştan sonraki süreçlerden erzurum kongresindede tekrarlandı o zaman değilmi ” ya istiklal ya ölüm” vurgusu?.. 
#4
 1. kpsssoru 22/02/2014
  SİVAS KONGRESİNDE TEKRARLAMIŞ

  YA İSTİKLAL YA ÖLÜM:
  Sivas Kongresi’ne, (4 Eylül 1919 - 11 Eylül 1919) tıp öğrencilerini temsil etmek için katılan Tıbbiyeli Hikmet, “Paşam, delegesi bulunduğum Tıbbiyeliler beni buraya istiklal davamızı başarmak yolundaki çalışmaya katılmak üzere gönderdiler. Mandayı kabul edemem. Eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar da her kim olursa olsun, şiddetle reddederiz… Manda düşüncesini siz kabul ederseniz sizi de reddeder; Mustafa Kemal’i vatan kurtarıcısı değil, vatan batırıcısı olarak adlandırır ve kınarız.” Mustafa Kemal, bu gencin söylediklerinden etkilenir ve ona şunları söyler: “Evlat müsterih ol. Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. Biz azınlıkta kalsak dahi, mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tektir ve değişmez:
  Ya istiklal ya ölüm!”.

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun