Milli mücadele dönemindeki başarılarından dolayı “şark fatihi” olarak anılan komutanımız kimdir?

Kurtuluş şavaşı dönemindeki başarılarından dolayı “Şark fatihi” olarak anılan komutan Kazım Karabekir’dir.

Kazım Karabekir Paşa, 1882-1948 yılları arasında yaşamıştır. 1902’de Harp okulunu, 1905’te Harp akademisini bitirmiştir.

Balkan ve I. Dünya Savaşlarına katılmıştır. 1918 senesinde tümgenaralliğe terfi etmiştir. Milli mücadelemizin zaferle sonuçlanmasında katkıları büyüktür.

Komutanlığı süresince komutasındaki kahramanlarımızla Kars, Sarıkamış, Kağızman ve Iğdır’ın işgalden kurtulmasını sağlamış ve Doğunun fatihi, şark fatihi olarak anılmıştır.

Ayrıca 1920 yılında rütbesi korgeneralliğe yükselmiş (1923-1924) 1. Ordu komutanlığı yapmış, 1927 yılındaysa Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılarak emekli olmuştur. Tbmm 1. ve 2. Dönem Edirne, 5. ve 8. dönem İstanbul milletvekili olarak, 1946-1948 arasındaysa tbmm başkanı olarak görev yapmıştır.

1948 yılında Ankarada vefat etmiştir.        

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Bu Konuları Okudunuz mu?

Ya Çıkarsa?

  • Hem 12, hem 15, hem 20 ile bölündüğünde 6 kalanını veren üç basamaklı en küçük pozitif sayı aşağıdakilerden hangisi ile tam olarak bölünemez?
  • Aktivitelerim
  • Answer for I. Akdeniz ve Karadeniz bölgelerindeki ırmaklarının boyları kısadır. II. İç ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki ırmaklar yıl boyu bol su taşır, III. Ege ve Marmara bölgelerindeki ırmakların taşkın ihtimali azdır. IV. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki ırmakların hidroelektrik potansiyeli fazladır. Türkiye'deki akarsuların genel özellikleri ile ilgili yukarıda verilen bilgilerden hangileri yanlıştır?
  • Emniyet Genel Müd. Sözleşmeli Pilot(Helikopter) Alımı İlanı
  • a ve b birer reel sayıdır. a + b = 17 olduğuna göre, a.b nin alabileceği en büyük değer kaçtır?
  • RTÜK, Radyo Televizyon Üst Kurulu üyelerini kim seçer? nasıl seçilir?
  • Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular