Majino Hattı Nedir?

  • Majino hattı, 1. dünya savaşı sonrasında Fransa‘nın bütün Almanya sınırını kapsayan (Majino hattı, Fransa’nın kuzey ve doğu sınırını kapsamaktadır.), günümüzde turistik bir yapı olarak hizmet veren, yapıldığındaysa geçilmesinin imkansız olduğu düşünülen, Fransızca adı Ligne Maginot olan savunma hattıdır.
  • Fransa, majino savunma hattını 2. Dünya Savaşı’nda tekrar işgale uğramamak için yapmıştır. Majino hattı, yapılmaya başlandığında hattın denize kadar varması planlanıyordu ancak Belçika’nın buna izin vermemesi yüzünden tam olarak planlandığı gibi yapılamamıştır.
  • Majino savunma hattının yeterli olduğu alan dışında kalan bölgede Fransa, olası bir savaş durumunda tampon bölge oluşturarak savunma yapmayı planlıyordu. Savunma hattının tanklar ve topçu birlikler tarafından tahrip edilmesi çok güç sanılıyordu çünkü bölgede ormanlık alanlar ve arazi şartları büyük bir saldırıda bu bölgeye alternatif bölgelerin kullanılabileceği ihtimalini kuvvetli kılıyordu. Ancak Adolf Hitler, 1940 yılında Fransa’ya girmek için majino hattının açığı sayılabilecek tankların ve topçu birliklerin manevralarına imkan vermeyen ağaçlık ve ormanlık alanı yerle bir ederek, ordusunu geçirmiş ve majino savunma hattını yıkmıştır. Majino hattından var gücüyle saldıran Hitler Almanya’sı bir taraftanda Belçika ve Hollanda üzerinden de saldırıya geçerek kısa zamanda Fransa’nın yarısına kadarki bölgesini işgal etmiştir. 
  • Majino hattı, kpss ve diğer ösym sınavlarında çıkabilecek olası bir konudur. 

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular