Dömeke Savaşı kısa bilgiler (1897 istanbul anlaşması – Girit, Teselya)

Dömeke Savaşı ile ilgili kısa bilgiler,

Savaş öncesi durum: Bu savaş öncesinde Yunanlar, (1896 sonlarında) Girit’e asker çıkararak Girit’i Yunanistan Krallığına bağlamak istediler. Ancak avrupalıların baskısıyla geri çekildiler. Bu kezde Epir ve Teselya’ya girdiler. Ethem Paşa komutanlığındaki Türk ordusu Yunanlıları Teselya’da mağlup etti. Epir’de de Ahmet Hıfzı Paşa Yunanlıları bozguna uğrattı.

Osmanlı ordusu 2 koldan Yunanistan’ın başkenti Atina’ya ilerlemeye başladı. 

Dömeke Savaşı: 1897 yılında Osmanlı’nın Yunanlılar’a karşı kesin zaferiyle sonuçlanan savaştır. Savaş yaklaşık 3 ay sürmüştür.

İlk paragraftaki durumlar yaşanırken Atina’ya giden yolda engel kalmamıştı ancak avrupa ile anlaşan Rusya, Rus çarı II. Nikolay bizzat telgraf çekerek II. Abdülhamit’in savaşı ve ilerlemeyi durdurmasını talep etmişti. Avrupa ve Yunan müttefiki ülkelerin baskısı ve II.Abdulhamit Han’ın da rızasıyla nihayetinde bir anlaşma imzalandı.

Yunanistan Krallığıyla bu savaş sonunda İstanbul anlaşması imzalanmıştır.  

1897 İstanbul Anlaşması:

Osmanlı Teselya’yı boşaltacak,  

Yunanistan savaş tazminatı verecek,  

Girit Osmanlı yönetiminde kalacak fakat padişahın atayacağı hrisiyan bir vali atanacaktı.

 

Bu anlaşma ile Girit özerk hale gelmiştir. Ancak ilerleyen dönemlerde Yunanistan tekrar Girit’i almak için harekete geçmiştir. Balkan Savaşları sonunda imzalanan Atina anlaşması ile Girit kesin olarak Yunanistan’a bağlanmıştır.                

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular