Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Meslek Tanıtımı

 • Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Meslek Tanıtımı: Yurtiçi ve yurtdışında üretilen bilginin derlenip, bilgi merkezlerinde kullanıma sunulması ve kütüphanelerin daha iyi hizmet vermesi için indeks gibi bibliyografik kaynakların üretimi ve kullanım tekniklerinin geliştirilmesi alanında eğitim ve öğretim yapılır.
 • Bu bölüm mezunları Kütüphanelerde, arşivlerde, özel yayınevlerinde çalışılabilir. Dokümantasyon ve enformasyon Bölümünde kullanılan aletler ve malzemeler: Bilgisayar, Kitap ,Televizyon, Ses kaseti, Video , video kaset, Mikrofiş okuma cihazları, Katalog fişleri ve kartlar, Fotokopi makinesi, Mikrofiş okuma cihazları, Mikrofilm makineleri
 • Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Çalışma Ortamları: Dokümantasyon ve enformasyon mezunları genel olarak kapalı, temiz ve gürültüsüz ortamlarda çalışırlar.
 • Çalışırken hem malzeme (bilgisayar, kitap, disket) hem veriler (kitapların veya bilgi içeren kaynakların numaraları), hem de insanlarla ilgilidirler.
Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü
 • Dokümantasyon ve enformasyon Bölümünün Amacı: Dokümantasyon ve enformasyon bölümünün amacı, yurtiçinde ve yurtdışında üretilen bilginin derlenerek, bilgi merkezlerinde kullanıma sunulması ve kütüphanelerin daha iyi hizmet verebilmeleri için, endeks, öz dergisi gibi bibliyografik kaynakların üretimi ve kullanım tekniklerinin geliştirmesi alanında eğitim ve öğretim yapmaktır.
 • Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Ders İçeriği: Dokümantasyon ve enformasyon bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Programın ilk 2 yılında kütüphanecilik ve arşivcilik alanlarında temel dersler verilir.
 • Daha sonra, bilginin analiz edilmesi ve erişilmesi, bilgi merkezlerinin yönetimi, bilginin yayılması ve otomasyon teknikleri ile ilgili dersler okutulmakta ve eğitimleri verilmektedir.
 • Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Gereken Nitelikler: Dokümantasyon ve enformasyon bölümüne girmek isteyenlerin okumayı seven, analitik düşünme gücü yüksek, dikkatli ve ayrıntı ile uğraşmaktan ve kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.
 • Dokümantasyon ve enformasyon elemanı olmak isteyenlerin, Normalin üstünde sözel yeteneğe sahip, Okumayı seven, Analitik düşünebilen (metinler arasındaki bağlantıları kolayca kurabilen) Dikkatli, ayrıntı ile uğraşmak ve kapalı ortamlarda çalışmaktan sıkılmayan, İnsanlarla iyi ilişki kurabilen kimseler olmaları da gerekmektedir.
 • Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Mezunlarının Kazandıkları ÜnvanDokümantasyon ve enformasyon Bölümü mezunları ne iş yapar?: Dokümantasyon ve enformasyon bölümü mezunları “Dokümantasyon ve Enformasyon” elemanı olarak görev alırlar.
 • Dokümantasyon merkezlerinde görev alan mezunlar üretilen bilgiyi derleme, sınıflama ve okuyucuya en kısa zamanda ve nitelikli bir biçimde sunma ve benzeri işlemleri yaparlar. Yirminci yüzyılda meydana gelen yayın patlaması ve hızla artan bilgi üretimi ile birlikte, bilim ve teknolojinin her alanında bilgiye duyulan gereksinim de artmaktadır.
 • Bilgi kaynaklarının basılı formdan her türlü kitle araçlarına kadar çeşitlilik göstermesi araştırmacılar için bilgi kaynağına ulaşmayı önemli hale getirmiştir. Bu nedenle endeks, öz dergisi gibi ikinci kaynakların üretilmesi ve kullanıma sunulması önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bu bağlamda bu meslek mezunları gelecektede geniş bir iş sahasında çalışma imkanı bulabilirler.
 • Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Çalışma Alanları: Dokümantasyon ve enformasyon bölümü mezunları kütüphanelerde, arşivlerde, özel yayın evlerinde görev alabilmektedirler.
 • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
 • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular