Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü Meslek Tanıtımı

 • Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü Meslek Tanıtımı: Bu bölüm öncelikli olarak, Sıhhi Tesisat ve Doğalgaz sistemleri konusunda çalışacak ara elemanları yetiştirmeyi amaçlar ve bölümde, bu paralelde eğitim verilir. Eğitimin süresi 2 yıldır.
 • Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat eğitimi; üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Teknolojisi bölümlerinde verilmektedir.
 • Doğalgaz ısıtma ve sıhhi tesisat teknikerleri, Binalarda atık su, temiz su ve doğalgaz tesisatının resmi ve özel binalara kadar iletilmesi, kömür ya da güneş enerjisiyle çalışan ısıtma sistemlerini kuran, bunların bakım ve onarım işlemlerini yapan kişidir.
 • Bu bölüm mezunları iş sahalarında genellikle, Çekiç, kaynak makineleri vb., Boru anahtarları, Sıhhi tesisat ekleme parçaları, Ölçme ve kontrol aletleri, Kendir ve diğer sızdırmazlık malzemeleri, Diş açma malzemesi, Tesisatçı mengenesi, El testeresi, Boru bükme makinesi, Anahtar takımı, Eğe, pafta, kılavuz, mengene benzeri aletler kullanmaktadırlar.
Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü
 • Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümünün Amacı: Sıhhi tesisat ve doğalgaz bölümünün amacı sıhhi tesisat, ısıtma tesisatı ve doğalgaz konularında, mühendisle usta ve işçi arasında görev yapacak ana elemanları yetiştirmek, eğitmektir.
 • Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü Ders İçeriği: Sıhhi tesisat ve doğalgaz bölümünde matematik, elektrik, teknik resim benzeri temel konularla ilgili dersler ve bu derslere ek olarak; ısıtma, soğutma tesisatı, kazanlar, boru sistemleri, iklimlendirme tesisatı, doğalgaz, temiz-su tesisatı, yalıtım teknolojisi benzeri dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.
 • Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü Mezunlarının Kazandıkları ÜnvanDoğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü Mezunları ne iş yapar?: Sıhhi tesisat ve doğalgaz bölümü mezunlarına “Sıhhi ve Doğalgaz Teknikeri” ünvanı verilmektedir. Sıhhi tesisat ve doğalgaz teknikeri makine mühendisi tarafından hazırlanan tesisat ve doğalgaz projelerini inceler, gereken malzemenin satın alınmasını sağlar, denetimini yapar çalışacak elemanların seçimini yapar, tesisatın üretiminde kuruluşunda makine mühendisine yardımcı olur, işin bitiminde denetimini yapar.
 • Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü Çalışma Alanları: Sıhhi tesisat ve doğalgaz teknikerleri, sıhhi tesisat üretim fabrikalarda ve tesisat döşeyen firmalarda görev yapabilmektedirler. Merkez ısıtma ve soğutma sistemi ve doğalgaz kullanımı arttıkça meslek elemanlarına duyulan ihtiyaçta artmaktadır.
 • Tüm bunlara ek olarak bölüm mezunları Botaş gibi kamu kuruluşlarında, Igdaş, Ego, Izdaş gibi belediye gaz şirketlerinde, İnşaat şirketlerinin yapı-tesisat gruplarında, Gaz tesisatı yapan özel şirketlerde, Isıtma sektörlerindeki her türlü kuruluşta görev alabilmektedirler.
 • İnşaat malzemesi üreten ya da satan kuruluşlarda da görev alabilirler ve kendi işyerlerinide açabilirler.
 • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
 • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular