Dış Ticaret Bölümü Meslek Tanıtımı

 • Dış Ticaret Bölümü Meslek Tanıtımı: Dış ticaret meslek elemanı, uluslararası mal alım ve satımı için bağlantılar kurulması, gerekli sözleşmelerin yapılması için gerekli çalışmalarda ara eleman olarak görev yapmaktadır, Yurt dışından satın alınan malların zamanında gelmesi için işi sürekli olarak takip eder, Yurt dışına satılacak malların (ihraç mallarının), gideceği ülkedeki firmaya zamanında ve istenilen şekilde teslimi için gereken işlemleri yapar, Yurt dışından alınan malın bedelinin sözleşmeye uygun olarak ödenmesini ve yurt dışına satılan malın parasının da zamanında alınmasını sağlamaya çalışır, Dış alım ve dış satımla alakalı yasa ve yönetmelikleri sürekli takip eder.
 • Bu yüksek öğretim bölümünün amacı, ithalat – ihracat kambiyo konularında yetişmiş ara elemanlar yetiştirmek ve bu alanda eğitim almak isteyenleri eğitmek mesleğe hazır hale getirmektir.
 • Dış Ticaret Bölümünün Amacı: Dış ticaret bölümünün amacı, ihracat ve ithalat işlemleri konusunda çalışacak meslek elemanlarını yetiştirmek ve eğitmektir.
Dış Ticaret Bölümü
 • Dış Ticaret Bölümü Dersleri, Ders içeriği: Dış ticaret bölümünde sosyoloji, ekonomi, muhasebe, hukuk, ticaret hukuku, dış ticaret mevzuatı ile ilgili (uluslararası pazarlama, depoculuk, taşımacılık benzeri) derslerin eğitimi verilmektedir.
 • Ek olarak Dış Ticaret Bölümünde Eğitim süresi 2 yıl olup, teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 30 işgünü staj zorunlu tutulmaktadır.
 • Uluslararası Ticarette Temel Kavramlar, Genel Muhasebe, Hukuka Giriş, Ekonomi, Temel Bilgi Teknoloji Kullanımı, Ticari Matematik, İş Hukuku, İthalat ve İhracat Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Türkiye Ekonomisi, Uluslararası İktisat, Dış Ticaret Muhasebesi, AB- Türkiye İlişkileri, Gümrük Birliği ve Gümrük Rejimleri, Kambiyo Mevzuatı, Finansal Yönetim, Dış Ticarette Bilgisayar Uygulamaları ve Uluslararası Pazarlama benzeri derslerin eğitimi verilmektedir.
 • Dış Ticaret Bölümü Gereken Nitelikler: Dış ticaret bölümünde eğitim almak isteyenlerin sosyal bilimlere ilgili ve yatkın, ayrıntıyla uğraşmaktan hoşlanan, dikkatli ve sorumluluk duyguları güçlü kimseler olmaları beklenmektedir.
 • Dış Ticaret Bölümü Çalışma Ortamı ve Çalışma Koşulları: Dış ticaret elemanları genellikle büroda çalışırlar. Bazı zamanlarda iş takibi için seyahat etmeleri gerekebilir. İş genellikle oturarak yürütülür. İthalat-ihracat işiyle ilgili işletmelerde görev alanlar gümrüklerde de iş takibi yapmaktadırlar.
 • Dış Ticaret Bölümü Mezunların Kazandıkları ünvanDış Ticaret Bölümü mezunları ne iş yapar?: Dış ticaret bölümü mezunlarına “Dış Ticaret Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Dış ticaret meslek elemanları dış satım (ihracat) ve dıştan alım (ithalat) firmalarında ve gümrüklerde, gelen ve giden mallarla ilgili yazışmaları ve işlemleri yaparlar.
 • Dış Ticaret Bölümü Çalışma Alanları: Dış ticaret bölümü mezunları Maliye ve Gümrük Bakanlığına bağlı kuruluşlarda ve özel firmalarda görev alabilmektedirler.
 • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Dış Ticaret Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
 • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Dış Ticaret Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular