Deniz ve Liman İşletme Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Deniz ve Liman İşletme Bölümü Meslek Tanıtımı: Deniz ve liman işletmeciliği bölümü; işletmenin kuruluşu ve hukuki yapıları, finansman personel ve halkla ilişkilerden oluşan temel işlevler, planlama, örgütleme, yönetme ve etkileme, kontrol, karar verme, iletişim alanlarına hakim eleman yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
  • Deniz ve Liman İşletme Bölümünün Amacı: Deniz ve liman işletme bölümünün amacı, kıyı kuruluşlarının işletmesi ile ilgili birimlerde çalışacak elemanları yetiştirmek ve eğitmektir.
Deniz ve Liman İşletme Bölümü
  • Deniz ve Liman İşletme Bölümü Dersleri, Ders içeriği: Deniz ve liman işletme bölümünde temel gemicilik, ekonomi, deniz hukuku, deniz ticaret hukuku, meteoroloji, gemi yapısı ve dengesi, deniz elektriği ve elektroniği, işletme yönetimi, deniz acenteciliği, liman işletmeciliği, personel yönetimi, gümrük mevzuatı benzeri dersler ve bu derslere ek olarak denizcilik İngilizcesi eğitimi verilmektedir.
  • Deniz ve Liman İşletme Bölümü Gereken Nitelikler: Deniz ve liman işletme bölümünde eğitim almak isteyenlerin hem fen, hem sosyal bilimlere (özellikle hukuk, ekonomi ve işletmeyi) ilgili ve yatkın, bedence sağlam, dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.
  • Deniz ve Liman İşletme Bölümü Mezunlarının Kazandıkları ünvanDeniz ve Liman İşletme Bölümü mezunları ne iş yapar?: Deniz ve liman işletme bölümü mezunlarına “Deniz ve Liman İşletme Teknikeri” ünvanı verilmektedir.
  • Deniz ve liman işletme teknikeri limanlara giren ve limanlardan çıkan yüklerin gümrük işlemelerinin yapılması, gemilerin deniz ticaret hukuku kurallarına göre işletilmesi; denizcilikte çalışan personelin yönetimi alanında deniz işletmecisine yardımcı eleman olarak görev yapar, gerektiğinde küçük gemilerde kaptanlık yapabilirler.
  • Deniz ve Liman İşletme Bölümü Çalışma Alanları: Deniz ve liman işletme teknikerleri denizcilik ve turizm sektöründe görev almaktadırlar. Denizcilik sektöründe bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır ve bu bölüm mezunlarının iş bulma potansiyelleri yüksektir.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Deniz ve Liman İşletme Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Deniz ve Liman İşletme Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular