Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Meslek Tanıtımı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde; Denizcilik sektöründeki teknik eleman yokluğunu gidermek, Türkiye’ye kıyıları olan ülkelerle işbirliği yapılarak denizlerimizin korunmasını ve temizlemesini sağlamak, balıkçılık ve su ürünleri sektörüne öncülük edilerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve deniz teknolojisi ile ilgili bilimsel araştırma ve çalışmalar yapmak programın amaçları arasındadır.
  • Mezunlar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın açtığı sınavlara girerek kamu sektöründe çalışabilecekleri gibi çeşitli özel sektör kuruluşlarında da iş bulabilmektedirler. Ayrıca su ürünleri yetiştirme çiftliklerinde görev alabilmektedirler.
  • Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümünün Amacı: Deniz teknolojisi mühendisliği bölümünün amacı, denizin içinde ve dibinde bulunan canlı ve cansız zenginliklerin (petrol, doğalgaz, ve deniz ürünlerinin) aranması ve üretilmesinde, deniz kirliliğinin önlenmesinde kullanılan her türlü yapı ve aracın (gemi platformu benzeri) tasarımı ve üretilmesi alanında eğitim ve araştırma yapmaktır.
Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü
  • Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Dersleri, Ders içeriği: Deniz teknolojisi mühendisliği bölümünde eğitim süresi Dört yıldır. Bölümde matematik ve fizik benzeri temel fen alanlarıyla alakalı derslerin yanında, oşenografi (Okyanus bilim), dalga mekaniği, gemi termodinamiği, deniz kirliliği, kazı yapıları, deniz hukuku ve gemi işletmeciliği benzeri dersler okutulmaktadır.
  • Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Gereken Nitelikler: Deniz teknolojisi mühendisliği bölümünde eğitim almak isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe sahip, fen derslerine ilgili ve bu alanlarda başarılı, dikkatli bir gözlemci olmaları ve açık havada çalışmaktan hoşlanmaları gerekir.
  • Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Mezunların Kazandıkları ünvanDeniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü mezunları ne iş yapar?: Deniz teknolojsi mühendisliği bölümü mezunlarına “Deniz Mühendisi” ünvanı verilir. Deniz Mühendisleri denizde bulunan hammaddelerin bulunması ve işletilmesinde kullanılacak araçları tasarlar ve en ekonomik yolla üretimi planlar.
  • Ayrıca, denizde seyreden taşıtların yapım, onarım ve yönetimi konularında liman ve kıyı yapıları inşaatında ve deniz kirliliğini önleme teknolojisi alanında mühendislik hizmetleri verirler.
  • Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları: Deniz mühendisleri tersanelerde, DSİ’de, petrol şirketlerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular