Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü Meslek Tanıtımı
  • Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümünün Amacı: Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği bölümünün amacı, demiryolu inşaatında ve demiryollarının işletilmesinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmek ve eğitmektir.
  • Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü Ders İçeriği, Dersleri: Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümünde matematik, teknik mekanik, statik mukavemet, demiryolu bilgisi, malzeme bilgisi, makine bilgisi, tasarı, geometri ve teknik resim, istasyon ve hizmetleri, kazalar, taşıt tekniği, hareket, servis hizmetleri, tarifeler ve maliyet hesabı benzeri dersler okutulmaktadır.
Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü
  • Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü Gereken Nitelikler: Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümüne girmek ve bu alanda çalışmak isteyen kişiler, kendilerini matematik, fizik, kimya ve teknik alanlarda iyi yetiştirmelidirler. Bu alanda çalışacak teknik eleman, düzgün şekil çizmek, iş organizasyonu ve atölye çalışmaları gibi konularda belirli bir yeteneğe sahip; aynı zamanda insanlarla ilişkilerinde uyumlu ve geçimli olmalıdır.
  • Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları ünvanDemiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü mezunları ne iş yapar? : Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği bölümünden mezun olanlara “Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Teknikeri” unvanı verilir.
  • Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği teknikerleri, inşaat mühendisinin gözetim ve denetimi altında demiryolu döşenecek alanda traverslerin, demiryollarının döşenmesi, bağlantıların ve geçitlerin yapılması, demiryollarının bakımı ve onarımı ile ilgili işlerin yürütülmesini sağlarlar.
  • Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü Çalışma Alanları: Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği teknikerleri, Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demiryolları İşletmelerinde görev alırlar.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular