Cevher Hazırlama Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Cevher Hazırlama Bölümü Meslek Tanıtımı: Cevher Hazırlama Bölümünde genel amaç; doğada ham olarak bulunan değerli minerallerin değerli olmayan minerallerden ayıklanması ve zenginleştirilmesi işlemlerini yürütecek ara insan gücünü yetiştirmek ve eğitmektir.
  • Cevher Hazırlama Bölümünün Amacı: Cevher hazırlama bölümünün amacı, doğada ham olarak bulunan değerli minerallerin değeri olmayan minerallerden ayıklanması ve zenginleştirilmesi işlemlerini yürütecek ara insan gücünü yetiştirebilmektir.
Cevher Hazırlama Bölümü
  • Cevher Hazırlama Bölümü Dersleri, Ders İçeriği: Cevher hazırlama bölümünde ilk yıl matematik, fizik, kimya benzeri temel bilim dersleri ve bu derslerin dışında; ekonomi, ekonomik jeoloji, petorgrafi dersleri; ikinci yılda maden işleme, cevher işleme, maden makineleri, teknik elektrik ve bilgisayar programlama benzeri dersler verilir.
  • Cevher Hazırlama Bölümü Gereken Nitelikler: Cevher hazırlama bölümünde eğitim almak isteyen kimselerin fizik ve kimyayla alakalı ve bu alanlara yatkın, el becerisine sahip kimseler olmaları beklenir. Ayrıca bu alana girenlerin kapalı ve sıcak yerlerde çalışmaktan rahatsız olmayacak, bedence güçlü kimseler olmaları da gerekmektedir.
  • Cevher Hazırlama Bölümü Mezunlarının Kazandıkları ÜnvanCevher Hazırlama Bölümü mezunu ne iş yapar?: Cevher hazırlama bölümü mezunlarına “Cevher Hazırlama Teknikeri” ünvanı verilir. Cevher hazırlama teknikeri ham cevheri saflaştırmak ve zenginleştirmek için zenginleştirme tesislerinde ve hammadde hazırlama ünitelerinde, metalurji mühendisinin gözetimi ve denetimi altında görev yapar.
  • Cevher Hazırlama Bölümü Çalışma Alanları: Cevher hazırlama teknikerleri cevher hazırlama ve zenginleştirme işleri ile ilgili kamu veya özel sanayi kuruluşlarında çalışabilirler.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Cevher Hazırlama Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Cevher Hazırlama Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular