Çay eksperliği Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Çay eksperliği Bölümü Meslek Tanıtımı: Çay eksperliği Bölümünün amacı, çayın yetiştirilmesi, çay yapraklarının işlenerek içilecek çay haline getirilmesi ve ürünün pazarlanması işlerinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Çay eksperlerinin başlıca çalışma alanı Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Çaykur’a bağlı kuruluşlar ve özel sektördür.
  • Çay eksperliği Bölümünün Amacı: Çay eksperliği Bölümünün amacı, çay bitkisinin yetiştirilmesi, çay yapraklarının işlenerek içilecek çay haline gelmesi, ürünün pazarlanması işlerinde çalışacak ara insan gücünün yetiştirilmesi ve eğitilmesidir.
Çay eksperliği Bölümü
  • Çay eksperliği Bölümü Dersleri, Ders İçeriği: Çay eksperliği Bölümünde genel matematik ve genel kimya, iklim bilgisi, bitki beslenmeleri ve gübrelenmesi, zirai mücadele, çay yapımı benzeri dersler öğretilmektedir.
  • Çay eksperliği Bölümü Gereken Nitelikler: Çay eksperliği Bölümü okumak isteyen bir kimsenin biyolojiye ve ekonomiye ilgi duyması, bitki yetiştirmekten ve açık havada çalışmaktan hoşlanması beklenir.
  • Çay eksperliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları ÜnvanÇay eksperliği Bölümü mezunları ne iş yapar?: Çay eksperliği Bölümü mezunlarına “Çay Eksperi” ünvanı verilir. Çay eksperi, çay ekim alanlarını belirler, kaliteli çay bitkisinin yetiştirilmesinde gözetilecek hususlar konusunda üreticileri aydınlatır, kaliteli çay yapraklarının alımı, çayın üretimi ve pazarlanmasıyla alakalı işlemleri yürütmektedir.
  • Çay eksperliği Bölümü Çalışma Alanları: Çay eksperleri başlıca Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çaykura bağlı kuruluşlarda çalışmaktadır.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Çay eksperliği Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Çay eksperliği Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular