Bankacılık ve Finans Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Bankacılık ve Finans Bölümü Meslek Tanıtımı: Bankaların finansal yönetiminde kullanılan temel kavram ve teknikler bölümün kapsamını oluşturur.
  • Bu kapsamda finansal tablolar, finansal analiz araçları, finansal planlama ve denetimi, faiz hesapları paranın zaman değeri, yatırım kararları, kâr dağıtım kararları, çalışma sermayesinin yönetimi, uzun süreli finanslama ve sermaye piyasaları incelenir.
  • 4 yıllık eğitimlerini ve zorunlu stajlarını başarıyla tamamlayan mezunlar; banka, leasing, faktoring, tüketici finansman şirketleri, borsa aracı kurumları gibi finansal aracılar yanında tüm şirketlerin finans ve muhasebe departmanları, T.C. Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, BDDK, TMSF, İMKB, Maliye Bakanlığı gibi devlet kurumlarında da çalışma imkanı bulabilmektedirler
Bankacılık ve Finans bölümü
  • Bankacılık ve Finans Bölümü Mezunlarının İş olanakları: Bankacılık ve finans mezunlarının geniş istihdam sahaları bulunmaktadır.
  • Bu iş olanaklarını sıralamak gerekirse, bu bölüm mezunları; Bankacılık, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, İMKB ve Takasbank, İşletmelerin Finans Bölümleri, Kamu Finans Kurumları, Kamu ve Özel Bankalar, Kamu ve özel kurumlarda yöneticilik, Kredi Analizi, Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerde, Leasing Şirketleri, Maliye Bakanlığı, Medya, Müfettişlik ve Müfettiş Yardımcılığı, Reasürans Şirketleri, Sigortacılık, SPK ve BDDK, Uluslararası Denetim Şirketleri, Yerel yönetimler gibi alanlarda çalışabilirler.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Bankacılık ve Finans bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Bankacılık ve Finans bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular