Bahçe bitkileri Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Bahçe bitkileri Bölümü Meslek Tanıtımı:
  • Bahçe bitkileri Bölümünün Amacı: Bahçe bitkileri bölümünün amacı, bağ ve bahçelerde çeşitli sebze ve meyvelerin bilimsel yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve pazarlanması konularında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu konularda araştırma yapmaktır.
  • Bahçe bitkileri Bölümü Dersleri: Bahçe bitkileri bölümünde matematik, fizik, kimya, jeoloji ve ekonomi benzeri temel derslerden başka; tarımsal ekoloji, toprak bilgisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, tarım ekonomisi, genel bağcılık, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri fizyolojisi ve bahçe bitkilerinin ıslahı benzeri alan derslerinden eğitim verilmektedir.

Bahçe bitkileri Bölümü

  • Bahçe bitkileri Bölümü Gereken Nitelikler: Bahçe bitkileri alanında çalışmak isteyenlerin temel bilimlere ve özellikle botaniğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, araştırma ve inceleme merakı olan kimseler olması beklenmektedir.
  • Bahçe bitkileri Bölümü Mezunların Kazandıkları ünvanBahçe bitkileri Bölümü mezunları ne iş yapar ?: Bahçe bitkileri bölümü mezunlarına “Bahçe Bitkileri Ziraat Mühendisi” ünvanı verilir. Bahçe bitkileri alanında yetişen bir ziraat mühendisi bahçe bitkilerinin dikim zamanı, kullanılacak gübre türü, ürünlerin farklı iklim ve toprağa uyumu, bitki hastalıkları, yüksek verimli ve kaliteli meyve ağaçları, sebze ve süs bitkileri gibi bahçe bitkilerinin üretimini geliştirici denemeler için tohum ıslahı çalışmaları yapar; bahçe ürünlerinin toplanması, depolanması ve pazarlanmasıyla alakalı metotlar geliştirir.
  • Bahçe bitkileri Bölümü Çalışma Alanları: Bahçe bitkileri ziraat mühendisi Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerinde Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı fidanlıklarda görev alabilir ya da kendisi bahçe bitkileri üretimi yapabilir.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Bahçe bitkileri Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Bahçe bitkileri Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular