Atatürk'ün "..coğrafya kitabından ziyade tarihten öğrendim…" dediği şehrimiz hangi şehirdir? nerede ne zaman söylemiştir?

  • Atatürk’ün “..coğrafya kitabından ziyade tarihten öğrendim. Cumhuriyet merkezi olarak öğrendim..” dediği şehrimiz hangi şehirdir? nerede ne zaman söylemiştir?
  • Ankara’dır. Atatürk Ankara’yı 27 Aralık 1919 tarihine kadar hiç görmemişti, 27 Aralık 1919’da ilk kez Ankara’yı görmüş ve Yunus Nadi’ye Verdiği demecinde TBMM ile Türkiye’nin başkentini seçerken neden Ankara’yı seçtiniz sorusuna şu yanıtı vermiştir:
  • Ben Ankara’yı coğrafya kitabından çok tarihten cumhuriyet merkezi olarak öğrendim. Gerçekten Selçuklu yönetiminin parçalanması üzerine Anadolu’da kurulan küçük hâkimiyetlerin adlarını okurken çeşitli beylikler arasında bir de Ankara Cumhuriyetini görmüştüm. Tarih sayfalarının bana bir cumhuriyet merkezi olarak tanıttığı Ankara’ya ilk defa geldiğim o günde gördüm ki orada geçen yüzyıllara rağmen hâlâ o cumhuriyet yeteneği sürüyor. Türkiye’nin hemen bütün bölgelerini gezdiğim ve gördüğüm için anladım ki o zaman adları cumhuriyet olmayan diğer yerlerin bugünkü halkı da aynı yetenekten kesinlikle uzak değildir.
  • Beni Türkiye’ye en uygun merkez Ankara olabileceğini düşünmeye iten ilk neden çok eskidir ve ilmîdir. Bu noktaya ait düşüncelerim her İstanbul’da bulunduğum dönemlerde-hayatımın çok az günleri İstanbul’da geçmiştir- uyanmıştır. Özellikle genel savaştan sonra girdiğimiz Ateşkes günlerinde İstanbul sokaklarını dolduran yabancı süngüleri, Boğaziçi’nin sularını karartan düşman zırhlıları bu düşüncelerimi sabit düşünce durumuna getirdi ve artık hiçbir kişiye hiç bir fikre ve hiçbir programa en küçük biçimde ilgi göstermeksizin bu boğucu havadan çıkmak konusundaki dünyaca bilinen kararımı verdim.
 

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular