ATATÜRK’ÜN MEŞHUR SÖZLERİ

KPSS Sınavında soru olarak gelebilecek önemli bilgiler mevcut

 • YA İSTİKLAL YA ÖLÜM Ya İstiklal Ya Ölüm en başta Samsun’a çıktığında Atatürk’ün parolası olmuştur. Sonrasında; Sivas Kongresi’ne, (4 Eylül 1919 – >11 Eylül 1919)  tıp öğrencilerini temsil etmek için katılan Tıbbiyeli Hikmet, “Paşam, delegesi bulunduğum Tıbbiyeliler beni buraya istiklal davamızı başarmak yolundaki çalışmaya katılmak üzere gönderdiler. Mandayı kabul edemem. Eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar da her kim olursa olsun, şiddetle reddederiz… Manda düşüncesini siz kabul ederseniz sizi de reddeder; Mustafa Kemal’i vatan kurtarıcısı değil, vatan batırıcısı olarak adlandırır ve kınarız.” 
 • Mustafa Kemal, bu gencin söylediklerinden etkilenir ve ona şunları söyler: “Evlat müsterih ol. Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. Biz azınlıkta kalsak dahi, mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tektir ve değişmez:Ya istiklal ya ölüm!”. 
 • Atatürk 25 Ağustos 1924 tarihinde Ankara’da öğretmenlerin verdiği çay partisine katılır ve orada cumhuriyet öğretmenlerine görevlerini hatırlatırcasına, “Öğretmenler, Yeni Nesli, Cumhuriyetin Esirgemez Öğretmen Ve Eğitmenleri Sizler Yetiştireceksiniz. Yeni Kuşak Sizin Eseriniz Olacaktır” Der.    
 • 30 Ağustos 1924 tarihinde Afyon’a gelen Atatürk, Başkomutanlık Meydan Muhaberesini idare ettiği Zafer Tepe’ye anıt dikmek için geldiğinde kendisini coşkuyla karşılayan halka ve bilhassa gençler hitap ederek;“Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” Der.  
 • 21 Eylül 1924 tarihinde Samsun- Çarşamba demir yolu temelinin atan Atatürk’e, 22 Eylül 1924 tarihinde öğretmenler Samsunda bir çay partisi veriyorlar. Orada yaptığı konuşmada; “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlmin ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir.” Der.
 • Şapka devrimi için Kastamonu’ya giden Atatürk, 30. Ağustos Zafer Bayramı yıldönümü nedeniyle 30. Ağustos 1925 günü yaptığı önemli konuşmasında; “Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.    “
 • 16 Haziran 1926 günü İzmir’de Atatürk’e suikast yapmayı planlayanlar yakalanınca, halk Atatürk’e büyük sevgi gösterisi yapmaktadır.Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktırTürk milleti uygarlık yolunda duraksamadan yürümeye devam edecektir.” Diyerek halka bu konudaki düşüncelerini bildirir.  
 • Muhsin Ertuğrul başkanlığında ki Şehir tiyatrolar topluluğu Ankara’ya gelir Atatürk 12.Nisan 1930 akşamı sanatkârlara Marmara köşkünde bir akşam yemeği verir. Dr. Reşit Galip sanatkârların yarın Eskişehir’e gideceklerini ve izin istediklerini Atatürk’e söyler. Ayrıca İzin verirseniz elinizi öpmek isterler. Atatürk “Hayır el öpemezler” der ve sanatçı olmayanlara dönerek “Efendiler siz hayatınızda mebus olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat hiçbir zaman sanatkâr olamazınız. Böyle olunca da sanatçı el öpmez, sanatçının eli öpülür der. Dr. Reşit Galip hiç duraksamaksızın “Evet paşam, hepimiz milletvekili, Bakan oluruz, hatta Cumhurbaşkanı olabiliriz. Fakat hiç birimiz, bu dünya da hiç kimse Mustafa Kemal Olamaz. Onun için izin verinde elinizi öpsünler” Muhsin Ertuğrul ve diğer sanatçılar Marmara köşkünden Atatürk’ün elini öperek ayrılırlar.      
 • Kurtuluş savaşında erkeklerin yanında kahramanca savaşan Kara Adile Hanım –Tarsuslu Kara Fatma-, Atatürk Tarsus’a geldiğinde önünde diz çökmüş, Atatürk Adile hanımı yerden kaldırdıktan sonra gözleri yaşla dolarak, “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” Der.
 • Kaynakça:
 • 1- Sayın Turgut Özakman’ın “Cumhuriyet Türk Mucizesi” eseri.
 • 2-Atatürk’ün demeç ve sözleri

2 Cevap

Üye Olmayan Kpss Delisi(ip'si gizlendi) 22/02/2014
Herkese Açık Konu
Çok güzel paylaşım olmuş elinize sağlık
#1

22/02/2014
Herkese Açık Konu
Evet teşekkürler
#2

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun