Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Meslek Tanıtımı

 • Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Meslek Tanıtımı: Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü evrendeki tüm maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vs.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını incelemeyle alakalı eğitim ve araştırma yapılır.
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunları liselerde matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği, Meteoroloji Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında, rasathanelerde, çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak çalışılabilirler.
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünün Amacı: Astronomi ve uzay bilimleri bölümünün amacı, evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler benzeri) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmektir.
Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Ders içeriği: Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü fen fakültelerine bağlıdır, eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içinde okutulan derslerin yarısından fazlası temel matematik ve fizik dersleridir.
 • İkinci grupta okutulan derslerden bazıları ise, genel astronomi, astronomik aletler, astronomi tarihi, istatistik astronomi, astrofizik, güneş fiziği, gök mekaniği, küresel astronomi, radyo astronomi gibi derslerdir. Uygulamalı derslerde bölümlere bağlı rasathanelerden yararlanılmaktadır.
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Gereken Nitelikler: Astronomi ve uzay bilimleri bölümünde başarılı olabilmek için, her şeyden önce, üstün bir akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip, bu bilim dalına ciddi bir ilgi duyan ve bu konulara yatkın sabırlı bir gözlemci olması gereklidir.
 • Astronomi ve uzay bilimleri programının dersleri genellikle matematik ve fizik konularını kapsadığından bu bölüme girmek isteyen kimselerin lisede fizik ve matematik derslerinde ortalamanın üzerinde bir başarı göstermiş olmaları beklenir.
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Mezunların Kazandıkları Ünvan – Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunları ne iş yapar ?: Astronomi bölümü mezunlarına “Astronom” ünvanı verilir. Astronomi genelde astronometri ve astrofizik şeklinde iki anabilim dalından oluşur.
 • Birincisinde evrendeki maddelerin konumları, hareketleri, genel özellikleri araştırılırken, ikincisinde gök cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile ilgili bilgiler toplar, çözümler ve yorumlarlar.
 • Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, gece gündüz gözlem yapar ve sonra bu gözlem verilerini değerlendirmektedirler.
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Çalışma Alanları: Astronomi ve uzay bilimleri bölümünü tamamlayanlar liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik ya da astronomi öğretmenliği yapabilirler.
 • Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar.
 • Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.
 • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerinden Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
 • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerinden Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular