Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Meslek Tanıtımı

  • Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Meslek Tanıtımı: Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde Arapça dilbilgisi, çeşitli klasik ve modern metinlerin Türkçe’ye çevirileri, Arapça konuşma ve kompozisyon denemeleri yapılmakta ve Arap dili ve edebiyatıyla alakalı eğitim verilmektedir.
  • Arap Dili ve Edebiyatı bölümünün amacı: Arap Dilini, Arap Edebiyatı ve kültür tarihiyle birlikte inceleyerek öğretmek; Arap dünyasının tarihi, kültürü ve edebî birikimi hakkında bilgili; Arap dünyasındaki edebî, siyasî, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri yazılı ve işitsel kaynaklardan takip edebilecek, düşündüğünü yazılı ve sözlü yolla ifade edebilecek dil becerisine sahip öğrenciler yetiştirmektir.
Arap Dili ve Edebiyatı bölümü
  • Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Ders İçeriği: Arapça Dilbilgisi, Arap Edebiyatı Tarihi, Kültür Tarihi, Arapçadan Türkçeye, Türkçeden Arapçaya Çeviri konularında dersler verilmektedir.
  • Arap Edebiyatının çeşitli dönemlerine ait şiir ve nesir örnekleri ele alınmakta, kompozisyon yazma denemeleri yaptırılmakta, ayrıca öğrenciye konuşma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır.
  • Klasik metinlerin yanısıra çeşitli konularda modem Arapça metinler çevrilmekte, öğrenciye Arapça terimler ve deyimler öğretilmektedir. Bunların yanısıra İbranice, Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Edebi Eleştiri dersleri de yer almaktadır.
  • Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Mezunlarının ÜnvanıArap Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır ?: Arap Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları “Lisans Diploması” alırlar ve mezunlara “Filolog” unvanı verilir. Mezunlar üst düzeyde Arapça bilgisi gerektiren görevlerde; Dışişleri Bakanlığında, öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığında; kütüphane, arşiv ve müze benzeri kamu kuruluşlarında veyahut özel sektörde görev alabilmektedir.
  • Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Mezunlarının iş İmkanları: Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Mezunları kütüphanelerde, müzelerde, Diyanet İşleri Başkanlığında ve bunlara ek olarak orta dereceli okullarda (imam hatip liseleri) öğretmenlik yapabilirler.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Arap Dili ve Edebiyatı bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Arap Dili ve Edebiyatı bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular