Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Meslek Tanıtımı: Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü yalnızca Gaziantep’te bulunmaktadır, antep fıstığının yetiştirilmesi, işlenmesi ve değerlendirilmesi konularında çalışacak ara eleman yetiştirilmesi amaçlanmıştır.
  • Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Mezunları genellikle Gaziantep yöresinde çalışma imkanı bulurlar. Yüksekokulunda bahçe bitkileriyle alakalı bilgilerde verilir. 
  • Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümünün Amacı: Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümünün amacı Antepfıstığı yetiştirilmesinde karşılaşılan sorunları çözebilecek ve tarımsal sanayide çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.
Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü
  • Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Ders İçeriği: Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi bölümünde matematik, bahçe bitkileri yetiştiriciliği, antepfıstığı çeşitleri, fidan yetiştirme teknikleri, antepfıstığının ekolojik istekleri, antepfıstığı amaçları ve özellikleri, antepfıstığının hasat sonu fizyolojisi, antep fıstığı hastalık ve zararlıları, antepfıstığı işleme tekniği benzeri dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.
  • Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Gereken Nitelikler: Antepfıstığı Tarım ve Teknolojisi bölümünde okumak isteyenlerin biyolojiye, özellikle botanik konularına ilgili-yatkın ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan insanlarla (özellikle çiftçilerle) iyi iletişim kurabilen bedenen sağlam ve dayanıklı olmaları gerekir.
  • Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Mezunların Kazandıkları ÜnvanAntep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Mezunu Ne iş yapar ?: Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü mezunları “Önlisans Diploması” alırlar ve mezunlara “Antep fıstığı Teknikeri” ünvanı verilir.
  • Antep fıstığı Tarım ve Teknolojisi teknikeri ziraat mühendisine yardımcı bir eleman olup Bahçe kurma aşamasında planlamanın yapılması, yetiştirilecek materyalin seçilmesi, yetiştiricilikte sorunların tespiti ve giderilmesi, Antep fıstığının işlenmesi ve pazarlanması konularında uygulamaya yönelik çalışmalar yapar.
  • Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Çalışma Alanları: Antep fıstığı Tarım ve Teknolojisi mezunları tarım Bakanlığına bağlı kuruluşlarda tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde ve ilgili konuda faaliyet gösteren enstitü ile özel kamu ve işletmelerinde çalışabilmektedirler.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular