Aktüerya bölümü meslek tanıtımı

  • Aktüerya bölümü meslek tanıtımı: Aktüerya bölümünün amacı, sosyal güvenlik kurumlarında vede sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir. Aktüerya bölümü mezunlarına aktüer denmektedir.
  • Aktüerler genel olarak sigorta şirketlerinde, emekli sandığı, sosyal sigortalar kurumu benzeri resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev almaktadırlar.
  • Aktüerya Bölümünün Amacı: Aktüerya bölümünün amacı, sosyal güvenlik kurumlarında ve sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmek ve gerekli yetkin eleman açığını kapatabilmektir.
Aktüerya bölümü
  • Aktüerya Bölümü Ders İçeriği: Aktüerya bölümünde matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat alanları ile ilgili çeşitli derslerin yanı sıra; insan kaynakları yönetimi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı benzeri dersler öğretilmektedir ve bu bölümü okuyanlara bir proje çalışması yaptırılır.
  • Aktüerya Bölümü Gereken Nitelikler: Aktüerya bölümünü okuyacakların analitik düşünme gücüne sahip olmaları, matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı-yetkin, ayrıntıyla uğraşmaktan sıkılmayan, dikkatli ve yeniliklere açık bireyler olmaları beklenmektedir.
  • Aktüerya Bölümü mezunların Kazandıkları ÜnvanAktüerya mezunları ne iş yapar ?: Aktüerya bölümü mezunları “Aktüer” ünvanı alırlar. Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır.
  • Aktüer yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar ve sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir; tüm bunlara ve benzer istatistikleri baz alarak görev yaptığı sigorta şirketinin ya da sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini, tarifelerini belirler.
  • Aktüerya Bölümü çalışma Alanları: Aktüerler sigorta şirketlerinde, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu benzeri resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev almaktadırlar. Türkiye’de endüstri ve ticaretin gelişmesiyle bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç vardır.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Aktüerya bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Aktüerya bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular