Ağız Diş Sağlığı Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Ağız Diş Sağlığı Bölümü Meslek Tanıtımı: Ağız Diş Sağlığı Bölümünün öğrenim süresi 2 yıldır, programda diş hekimi yardımcısı hemşire yetiştirmek amaçlanmaktadır, bu maksatla genelde kız öğrenciler bu bölümde yer almaktadır. Hem 1 hem de 2. sınıflarda öğrenciler Diş Hekimliği Fakültesi bünyesindeki staj görürler. Mezunlara sağlık teknikeri diploması verilir. Devlet hastanesi ve özel hastaneler de çalışma imkanları var.
  • Ağız Diş Sağlığı Bölümünün amacı: Ağız Diş sağlığı bölümünün amacı, ağız boşluğu ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi konusunda diş hekimine yardımcı sağlık elemanlarını yetiştirmektir.
ağız ve diş sağlığı bölümü
  • Ağız Diş Sağlığı Bölümü Ders İçeriği: Ağız ve diş sağlığı bölümünde öncelikle biyoloji olmak üzere temel bilim dersleri, teknik resim, madde ve araç bilgisi, sabit ve hareketli protezler, ortodonti cihazları gibi teknik dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.
  • Ağız Diş Sağlığı Bölümü Gereken Nitelikler: Ağız ve diş sağlığı bölümünde okumak isteyenlerin biyolojiye alakalı, yatkın ve bu konuda başarılı, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, dikkatli ve sorumluluk duygusuna üst düzeyde sahip olmaları gerekmektedir.
  • Ağız Diş Sağlığı Bölümü Mezunların kazandıkları Unvan – Ağız Diş Sağlığı Bölümü Mezunu ne iş yapar ? : Bu programı bitirenlere “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” ünvanı verilir. Ağız ve diş sağlığı teknikeri diş hekimi tarafından düzenlenen ağız boşluğu, çene rahatsızlıklarının tedavisini yürütür, ölçüye göre diş protezleri yapar.
  • Ağız Diş Sağlığı Bölümü Çalışma Alanları: Ağız ve diş sağlığı teknikerleri kamu ve özel diş tedavi kliniklerinde, hastanelerde çalışabilirler.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Ağız Diş Sağlığı Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Ağız Diş Sağlığı Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
 

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular