Adalet Bölümü Meslek Tanıtımı

  • Adalet Meslek Tanıtımı: Adalet bölümünün amacı hakim ve savcılara yardım edecek elemanlar yetiştirebilmektir. Adalet bölümü mezunları, mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü ya da yardımcılığı; icra memurluğu ya da yardımcılığı görevlerine atanmaktadır.
  • Bunun dışında infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilen görevlere getiriledebilirler.
  • Yüksekokul mezunları resmi ya da özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde iş bulabilirler.
  • Adalet Bölümünün Amacı: Adalet bölümünün amacı, hakim ve savcılara yardımcı olacak elemanlar yetiştirmektir.
Adalet Bölümü
  • Adalet Bölümü Ders İçeriği: Adalet yüksekokullarında öğrencilere adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler hesaba katılarak, gerek teorik, gerekse uygulamaya yönelik bilgiler verilmektedir. Yüksekokulda kamu hukuku ve özel hukuk bilgisi, hukuk bilgisi, hukuk usulü bilgisi, ceza ve ceza usulü bilgisi, icra-iflas bilgisi, avukatlık ve noterlik mevzuatı, mali mevzuat, hukuk dili, adli tıp, infaz bilgisi, kalem mevzuatı gibi hukuk bilgilerine ek olarak, daktilografi, Türkçe, yabancı dil, muhasebe,işletme yönetimi, arşiv ve dosyalama teknikleri benzeri teorik ve uygulamalı derslerde verilmektedir.
  • Adalet Bölümü Gereken Nitelikler: Sosyal Bilgiler Adalet Bölümü düşünenlerin hukuk alanına ilgili ve türkçe dersinde başarılı olması bu bölümü isteyen kişi için bir avantajdır. Titiz, dikkatli ve sorumluluk duygularına sahip olmasıysa adalet bölümdeki başarısını arttıracaktır.
  • Adalet Mezunların Kazandıkları Ünvan – Adalet Mezunu Ne iş Yapar ?: Adalet bölümünü bitirenler “Adalet Meslek Elemanı” ünvanı alırlar. Adalet meslek elemanı mahkemelerde, icra dairelerinde, infaz kurumlarında, vatandaşların başvurularının mahkemelere ulaştırılması ve yargıçların aldıkları kararın uygulanması gibi konularda gerekli işlemleri yürütmektedirler.
  • Adalet Bölümü Çalışma Alanları: Adalet yüksekokulu mezunları mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü ya da yardımcılığı; icra memurluğu ya da yardımcılığı görevlerine atanmaktadırlar. Ek olarak infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilen görevlerede getirilebilirler. Yüksekokul mezunları resmi ya da özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde iş bulabilirler.
  • Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Adalet bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
  • Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Adalet bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Soru sormak için giriş yapın veya Siteye kayıt olun

Memur Alımları, İlanlar, Haberler ve duyurular